środa, 8 maja, 2024

gabi

Odpowiedź forum utworzona

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 39)
  • Autor
    Wpisy
  • W odpowiedzi na: info #4816
    gabi
    Uczestnik

    audytorzy z samorządu przekazują roczne plany i sprawozdania odpowiednio: Marszałkowi województwa, Prezydentowi, Staorście, Burmistrzowi.

    W odpowiedzi na: 3 maja do odpracowania? #4322
    gabi
    Uczestnik

    a w listopadzie święto wypada w sobotę, więc pracodawca musi dać pracownikom jeden dzień wolnego dodatkowo. Dla mnie to absurd ale takie mamy prawo. Jeśli macie ustalony np. 3-miesięczny okres rozliczeniowy to nie ma problemu w IV kwartale bo czas pracy się zrównoważy (listopad z grudniem).
    W kwestii odpracowywania święta zobaczcie na stronę ministerstwa pracy – tam jest opinia, interpretacja (jak zwał tak zwał), w każdym razie pismo dotyczące tej sprawy. Wynika z niego, że wcale nie ma obowiązku odpracowania – decyzja należy do pracodawcy ale są pewne konsekwencje z tym związane. Polecam to pismo jak jeszcze go nie czytaliście.

    W odpowiedzi na: Kompetencje GIAW wykonywane przez Prezydenta #3918
    gabi
    Uczestnik

    Według mnie Prezydent nie musi informować GIAW-a o tym, że nie zostały podjęte działania mające na celu usunięcie uchybień stwierdzonych w trakcie audytu. Wystepuje on w podwójnej roli – jako kierownik jednostki i jako osoba wykonująca kompetencje GIAW dla swojej jednostki samorządu terytorialnego.
    Gdyby założyć, że musiałby poinformować o tym GIAW to należałoby pójść dalej i stwierdzić, że również plan roczny audytu, który audytor ustalił w porozumieniu z Prezydentem (jako kierownikiem jednostki) oraz sprawozdanie z wykonania tego planu też należałoby przesłać do GIAW.
    Moim zdaniem chyba nie o to chodziło ustawodawcy.
    Zastanawiając się co ustawodawca miał na myśli wprowadzając zapis Art. 62 ust. 5 dochodzę do dwóch wniosków:
    albo jest niedoróbka w przypadku gdy kierownikiem jednostki jest osoba, która wykonuje kompetencje GIAW-a, albo z premedytacją pozostawiono swobodę w tym zakresie dla jst. Skłaniałabym się raczej ku drugiemu wnioskowi.
    Pozdrawiam

    W odpowiedzi na: Nowa ustawa o finansach publicznych #3449
    gabi
    Uczestnik

    Witam!
    miom zdaniem kluczowe w tej kwestii jest brzmienie art. 33 ustawy o samorządzie powiatowym, zgodnie z którym zarząd powiatu wykonuje zadania powiatu przy pomocy starostwa powiatowego oraz jednostek organizacyjnych powiatu, w tym powiatowego urzędu pracy.
    Zatem jeśli starostwo powiatowe jest jednostką budżetową (a taką jest o ile mi wiadomo) to zgodnie z ustawą o finansach publicznych powinno mieć statut. Ja nie widzę tu sprzeczności z przepisem art. 35 ustawy o samorządzie powiatowym, gdyż statut i regulamin organizacyjny to dwa różne dokumenty.

    W odpowiedzi na: Metodyka audytu. #3325
    gabi
    Uczestnik

    Witam!
    Bardzo dobry pomysł tym bardziej, że wiele obszarów i zadań jest wspólnych dla wszystkich jednostek bez względu na ich rodzaj.
    Ja proponuję dla beneficjentów końcowych następujący obszar: zadania współfinansowane ze środków UE
    a w nim zadania:
    1. proces przygotowania zadań do realizacji przy udziale środków UE
    2. realizacja zadań współfinansowanych ze środków UE (ze szczególnym uwzględnieniem wymogów umów o dofinansowanie)
    Pozdrawiam

    W odpowiedzi na: zamówienia #3222
    gabi
    Uczestnik

    Witam!
    Moim zdaniem trochę ryzkowne byłoby założenie, że różnica zawsze będzie dodatnia. Co w sytuacji gdy trzeba będzie dopłacić za tą usługę? Poza tym jak rozwiązano kwestię wyceny drewna z drzew, które jeszcze stoją. Czy będzie tu pozostawiona swoboda wykonawcy i on wyceni ile to drewno jest warte czy też zamawiający zrobi taką wycenę (tylko ile to będzie kosztować?).

    W odpowiedzi na: co zmieniła nowa ustawa ofp #3087
    gabi
    Uczestnik

    Witam!
    Według mnie audytorzy zatrudnieni w samorządzie muszą przekazywać plany roczne i sprawozdania odpowiednio do wójta, burmistrza, prezydenta, starosty lub marszałka – w zależności pod kogo podlega jednostka (z uwagi na zapis Art. 62 ust. 5 ustawy).

    W odpowiedzi na: Udzielanie zamówień publicznych #2977
    gabi
    Uczestnik

    Zgodnie z Art. 140 ust. 2 ustawy pzp, umowa jest nieważna w części wykraczającej poza określenie przedmiotu zamówienia zawarte w SIWZ. Jeśli zamawiający dostał więcej pieniędzy i chciał zlecić większy zakres robót to moim zdaniem są dwa wyjścia:
    – albo robi nowe zamówienie – procedura w zależności od wartości zamówienia,
    – albo jeśli spełnione są przesłanki dla robót dodatkowych to udziela zamówienia z wolnej ręki – ale na to powinna być zawarta odrębna umowa.
    Jeśli zamówienie w części wykraczającej poza pierwotny przedmiot zamówienia zostało już zrealizowane to moim zdaniem stanowi to naruszenie dyscypliny finansów publicznych ale ja bym raczej przywoływała Art. 17 ust. 6 + ewentualnie ust. 7 ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
    Natomiast jeśli nie zostało jeszcze zrealizowane to być może da się to jakoś naprawić.

    W odpowiedzi na: angaż #2400
    gabi
    Uczestnik

    Witam!
    To co napisała Terka to nie jest odosobniony przypadek. Chyba wszędzie znajdą się pracownicy, którzy w ten sposób zareagują na nasze działania. Ja kiedyś usłyszałam tekst typu: przecież robię tak od wielu lat i do tej pory było wszystko dobrze, to co ja się „czepiam”.
    Pozdrawiam

    W odpowiedzi na: częstotliwość inwentaryzacji #2339
    gabi
    Uczestnik

    Witam!
    W komentarzu do art. 26 ust. 3 pkt 3 ustawy o rachunkowości (oddk 2005) znalazłam następujący zapis cyt.: „Środki trwałe oraz maszyny i urządzenia wchodzące w skład środków trwałych w budowie, znajdujące się na terenie strzeżonym, można inwentaryzować drogą spisu z natury raz w ciągu 4 lat. …. Natomiast w ciągu pozostałych trzech lat inwentaryzację przeprowadza się drogą porównania ewidencji z dokumentacją i ich weryfikacji.
    Przez okreslenie „strzezone składowisko” należy rozumieć takie miejsce składowania (magazynowania) składników majątkowych, które jest zabezpieczone przed dostepem osób nieuprawnionych, np. posiadające ogrodzenie uniemożliwiające przedostanie się osób nieupoważnionych oraz dozorowane stale przez straż zakładową lub wynajętą w tym celu firmę zajmującą się ochroną mienia, a także odrębnie stojące obiekty (budynki) posiadające zamknięcie uniemożliwiające przedostanie się do wewnątrz bez pozostawienia śladów włamiania.”
    Biorąc pod uwagę w/w określenie moim zdaniem budynek urzędu spełnia jak najbardziej definicję terenu strzeżonego. Ponadto kierownik jednostki powinien określić w zasadach rachunkowości co jest uważane za teren strzeżony w jednostce.
    Pozdrawiam

    W odpowiedzi na: od czego zacząć żeby miało sens #1937
    gabi
    Uczestnik

    Witam!
    Na egzaminie ustnym trzeba być przygotowanym aby na każde pytanie coś powiedzieć. Bo odpowiedź na 3 pytania a na pozostałe nic nie daje gwarancji zdania. Znam takie przypadki, że osoby nie zdały egzaminu. Po prostu lepiej lub gorzej ale zawsze trzeba odpowiedzieć na każde pytanie. Odpowiedź typu „nie wiem” nie jest mile widziana.
    Pozdrawiam i życzę powodzenia
    gabi

    W odpowiedzi na: Terminy zapłaty #1806
    gabi
    Uczestnik

    Witam!
    Jeśli dotyczy to jednostki sektora finansów publicznych to kwestię tą należy rozważyć w kontekście art. 16 ust. 1 ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Zapłata odsetek jest takim naruszeniem.
    gabi

    W odpowiedzi na: odpowiedzi testowe na egz. 5.09 #1801
    gabi
    Uczestnik

    Witam!
    Żeby nie było tak „łatwo i przyjemnie” to powiem, że znalazłam kilka błędów w podanych wyżej odpowiedziach. Tak więc nie traktujcie podanych odpowiedzi na forum jako 100% pewnych.
    Pozdrawiam
    gabi

    W odpowiedzi na: egz. na audytora wew. #1793
    gabi
    Uczestnik

    Witam!
    Doszłam do tego samego wniosku co Ryszard i dlatego, pomimo mojej wcześniejszej deklaracji, nie będę więcej publikować moich odpowiedzi na pytania testowe.
    Nie liczcie na gotowce, bo to najgorsza droga i nie doprowadzi Was do celu!
    Jednak w miarę możliwości jestem otwarta na udzielenie pomocy w przygotownaiu się do egzaminu. Kontakt jak zwykle – przez PAW.
    Pozdrawiam
    gabi

    W odpowiedzi na: egzamin MF 5.wrzesnia #1776
    gabi
    Uczestnik

    ——————

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 39)